I Plener Litograficzny ,,Kamień na kamieniu" 4-12.03.2010

I Plener Litograficzny ,,Kamień na kamieniu" odbył  się w dniach 4 - 12 marca. Miejscem pracy artystów była pracownia ,,meszuge", a wystawa poplenerowa dokumentująca kilkudniowy pobyt twórców w Kostrzynie nad Odrą odbyła się w galerii ,,dacco" 13 marca.  

Sponsorem pleneru była firma Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Litografia, technika graficzna druku płaskiego, w której rysunek przeznaczony do odbicia wykonuje się w kamieniu litograficznym. Także odbitka wykonana tą techniką. Zasada litografii oparta jest na właściwości wody i tłuszczu: cały kamień po wykonaniu rysunku (tłustą farbą, specjalną kredką lub tuszem) poddaje się działaniu słabego kwwasu azotowego, który spływając z tłustej powierzchni zabezpiecza miejsca niezarysowane przed przyleganiem farby drukarskiej. Technikę litografii wynalazł ok. 1796 A. Senefelder. Pierwsze litografie stosowano do powielania pisma. Jako technika artystyczna rozpowszechniła się w 1. połowie XIX w. Techniką litografii wykonywano wiele ilustracji w czasopismach oraz książkach, powstawały również odbitki pejzaży, portretów rysowanych przez najwybitniejszych artystów. Od 2008 pracownia ,,meszuge" dysponuje kompletnym wyposażeniem do pracy w technice litografii dzięki wsparciu Arctic Paper Kostrzyn S.A. Firma pomogła w zakupie prasy litograficznej. Plener ,,Kamień na kamieniu" to pierwsza próba spotkania artystów zajmujących się tą unikalną techniką. Mamy nadzieję, że stanie się kolejnym cyklicznym przedsięwzięciem popularyzującym sztuki plastyczne w Kostrzynie nad Odrą.

W tegorocznym plenerze uczestniczyli: Kasia Zasada, Michał Błach, Dorota Reterska, Krzysztof Matuszak, Agata Szafruga i gospodarz pracowni ,,meszuge" Mariusz Kaczmarek.